Zengin Metin Editörleri – WYSIWYG Editörler

Zengin Metin Editörleri – WYSIWYG Editörler

Zengin metin editörleri (Rich Text Editors) web sitelerine içerik girmek için kullanılan yazı alanlarına getirdikleri özellikler ile içerik girilen metine tam olarak hükmetme olanağı sağlayan metin düzenleyicidirler.

Kullanıcılara WYSIWYG (What you see it, what you get – Ne görüyorsan onu alırsın) ortamı sağlamak için kullanılmaktadır ve kullanıcılara metni gördükleri, oluşturdukları biçimde kayıt etmeyi amaçlamaktadırlar.

Zengin metin editörleri masaüstü uygulamaları değildir, javascript ve xhtml teknolojilerini kullanarak daha güçlü metin stili ve biçimlendirme ile içerik düzenleme denetimleri oluşturmaktadırlar.

Özellikle içerik yönetim sistemlerinin içerik ekleme bölümlerinde kullanılmaya başlanmasıyla oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaktadırlar.

Metin editörleri sayesinde içeriğin font ve renk ayarlarını ayarlamak, link vermek, resim eklemek, listeleme yapmak ve yazı biçimini ayarlamak tek bir tuşa basarak gerçekleştirilmektedir. Metin editörleri ile kullanıcılara sanki MS Word ortamında içerik yazıyor gibi bir ortam sağlanmış olunmaktadır.

Metin Editörleri

CKEditor ve tinyMCE en çok kullanılan metin editörü olarak öne çıkmaktadır.

tinyMCE: Güçlü bir WYSIWYG editördür. Kullanımı kolay ve en alt seviyeden en üst seviyeye kadar çok çeşitli yapılarda kullanılabilmektedir. Bir çok içerik yönetim sistemi tarafından da kullanılması popülaritesini artırmaktadır.

Sunmuş olduğu basit ve gelişmiş temaları ile ihtiyaca yönelik ortam sağlarken, eklentileri sayesinde ek özellikler kazandırmak mümkündür.

Moxiecode Systems AB tarafından geliştirilmekte ve LGPL lisansı ile dağıtılmaktadır.

CKEditor: 2003 yılında Frederico Caldeira Knabben tarafından geliştirilmeye başlanan FCKeditor’un, getiştirilen özellikleri ile 3. sürümü ile birlikte isim değişikliğine gidilerek yayınlanan metin editörüdür.

Uzun süreli geçmişi ile oldukça geniş kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Kullanıcıları arasında  IBM’den Adobe’e, Oracle’dan Zope’a kadar bir çok kurum bulunmaktadır.

Bu kadar geniş kullanıcı sayısına ulaşması sonucu getirilen özellikleri ile birlikte 2010 yılında 6 milyon indirmeye ulaşmıştır.

NicEdit: Diğer editörlere göre oldukça hafif ve az yer kaplayan NicEdit hızlı ve kolay bir şekilde çalışmanızı sağlayacak editördür.

20 KB’lık boyutu ile en temel ihtiyaçları karşılayacak editöre kavuşacağınız gibi ihtiyacınıza yönelik eklentileri de indirerek tüm tarayıcılarda rahat bir şekilde çalışacak metin editörünüze kavuşmuş olursunuz.

NicEdit, Brian Kirchoff tarafından geliştirilmektedir.

Diğer metin editörleri;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR