WooCommerce Ürün Türlerini Düzenlemek

WooCommerce Ürün Türlerini Düzenlemek

WooCommerce hazır bir e-ticaret yapısı olduğu için birden çok duruma göre kodlanmıştır. Ürünlerden bundan nasibini almış farklı ürün türlerinin kullanılabileceği bir yapı sunulmuştur. Basit ürünlerden dijital ürünlere, sanal ürünlerden çeşitli varyosyanlara sahip ürünlere kadar.

Bu durum biraz karışıklık yaratsa da kodlamasında ki gelişmiş yapı sayesinde istediğimiz gibi düzenleme yapmamıza imkan vermektedir.

WooCommerce Ürün Türleri

Basit Ürün (simple), Gruplandırılmış Ürün (grouped), Harici / Bağlantılı Ürün (external) ve Seçenekli Ürün (variable) olarak kategorilendirilmiştir.

Ayrıca Basit Ürünlerin standart yapısından başka sanal ve indirilebilir olarak 2 alt türü daha bulunmaktadır.

woocommerce ürün türleri

Eğer sadece standart ürün satışı yapıyorsanız ekranda diğer ürün türlerinin durması biraz kafa karıştırabilir.

WooCommerce ile ilgili diğer örnek kodlara ve ücretli ve ücretsiz temalara ulaşmak için WooCommerce dizin sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki kodu temanıza ait functions.php dosyasına eklerseniz sadece görülmesini istediğiniz ürün çeşitleri karşınıza çıkar.

add_filter( 'product_type_selector', 'urun_turlerini_yeniden_sirala', 10, 2 );
function urun_turlerini_yeniden_sirala( $product_types ) {
	unset( $product_types['simple'] );
	unset( $product_types['grouped'] );
	unset( $product_types['external'] );

	return $product_types;
}

Yazdığımız kodla product_type_selector fonksiyonuna urun_turlerini_yeniden_sirala adını verdiğimiz fonksiyonumuzu ekledik.

Yazdığımız bu fonksiyon $product_types adında bir değişken ile kullanılmaktadır. Bu değişkenimize hangi ürün türlerini istemediğimizi belirterek (3, 4 ve 5. satırlarda) PHP’nin unset fonksiyonu ile hiç tanımlanmamış hale getirilmesini sağlıyoruz.

Daha sonra kalan değerler ile 7. satırda $product_types değişkenimizi tekrar tanımlıyoruz.

Yukarıda ki örneğimizde sadece varyasyonlu ürünlerin kullanımına yönelik bir düzenleme yapılmıştır. Sizde parantez içinde ki değerleri ihtiyacınıza göre düzenleyerek (simple, grouped, external ve variable) ürün ekleme sayfanızı özelleştirebilirsiniz.

Woocommerce ile ilgili yaptığınız düzenlemeleri direk functions.php dosyanıza yazmak yerine woo-functions.php adında bir dosya oluşturup onu da functions.php’ye ekleyerek yaparsanız daha sonra WordPress ve WooCommerce kodları arasında bir karışıklık yaşamamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir