Snapchat Halka Açılıyor

Snapchat Halka Açılıyor

Gençliğin popüler uygulaması Snapchat halka açılıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre gençliğin popüler uygulaması Snapchat halka açılma sürecine başladı.

Facebook’un satın almaya çalıştığı ancak bir türlü satın alamadığı buna rağmen özellikle gençler arasında popülaritesini hiç kaybetmeyen Snapchat 2017 yılının ilk çeyreğinde halk arz işlemlerinin tamamlanmasını beklediğini açıklandı.

2016 yılının Mayıs ayında 1.8 milyar dolarlık yatırım alan Snapchat’in değeri de aldığı bu yatırımla 18 milyar doları geçmişti. Halka arz sonrası değerini daha da arttıracağı yatırımcılar olan ilgisinin daha da üzerinde olacağı aşikar.

Halka arz sonrası değerinin 25 milyar doları bulması beklenen Snapchat bu sayede ömründe ki en önemli kilometre taşlarından birini daha gerçekleştirmiş olacak.

Yapılan açıklamalarda mevcut potansiyelin halka arz ile birlikte çok daha artacağı ve Snapchat’in bu yatırımlar ile birlikte büyümesinin sürdürülmesinin amaçlandığı belirtildi.

Snapchat’in son verilerine göre günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyonu geçti. Bu rakamla Snapchat, günlük aktif 136 milyon kullanıcısı olan Twitter’ı geride bıraktı.

Facebook Satın Almak İstedi

2011 yılının sonunda kullanıma açılan Snapchat’in kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel, 2013 yılında Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmişti. Snapchat’in “silinen mesajlar” başta olmak üzere pek çok özelliği, Google, Facebook, Apple, Twitter, Whatsapp ve Instagram tarafından taklit edilmeye başlandı.

Facebook’un uygulamanın ilk zamanlardan beri peşinde olduğu ancak bir türlü bünyesine katamadığı Snapchat’e Instagram ile karşılık vermeye başlamıştı. Son dönemlerde Facebook’un elindeki bir diğer uygulama olan WhatsApp ile de Snapchat benzeri gönderilerin paylaşılabileceği açıklanmıştı.

Snapchat Kullanımı

Snapchat sayesinde kullanıcılar 1-10 sn süreli video veya fotoğraf paylaşabilir. Bu fotoğraf ve videoyu 24 saat süreli hikayesinde (profil) yayınlayabilir.

Özellikle genç kitlenin ilgisini çeken uygulama diğer kullanıcılar tarafından ne olduğu anlaşılmayıp silinen uygulama olarakta tanınmakta. Ancak Instagrama eklenen hikaye paylaşma yapısı ile bir nevi Snapchat’in de yapısı öğrenilmeye başlanmış, bu da Snapchat’in daha kolay anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Halka arz sonrasında da Snapchat kullanıcı kitlesini daha da geliştirmeye yönelecek ve getireceği yeni özellikler ile de sektörü domine etmeye devam edecektir. Sosyal medya şirketi bu piyasa değeriyle Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunun 2 katından fazla bir değere sahip.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR