Sağlıklı Yaşam İçin Püf Noktalar!

Sağlıklı olmak için gerekenler?

2 8

Sağlıklı bir yaşam için dikkat etmeniz gerekenler Püf Noktalar ;

– Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte hareketsizlik artıyor. Bu durum da çağımızın hastalığı olan obeziteye davetiye çıkarıyor. İnsanlar kısa mesafelerde bile yürümek yerine araba ile gidip gelmeyi tercih ediyor. Günümüzde fast food yeme alışkanlığı olan insanların obeziteye yakalanma oranı diğer insanlara göre daha fazladır ev yemekleri tercih eden insanlar daha daha sağlıklı bir hayat sürerken beslenme alışkanlığı olan insanlar daha hızlı kilo almaktan hızlı kilo alışverişi insan vücudu için çok zararlıdır. Başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam için günlük hayatımızda dikkat etmemiz gereken pek çok önemli püf noktası vardır bu noktalar insan hayatı için son derece önemlidir.

Düzenli beslenme :

Sağlıklı yaşamak için düzenli beslenme çok önemlidir.

– Eğer ki yoğun bir iş hayatınız hayatınız varsa düzenli beslenmek için yeteri kadar vaktiniz olmayabilir. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız daha çok dışarıda yemek size zaman kazandırabilir ama sürekli dışarıda yeme alışkanlığı olan bir insanların obeziteye yakalanma oranı çok daha yüksektir. Düzensiz beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi durumun ilerleyen zamanlarda hızlı kilo almanıza neden olabilir. Bu yüzden mümkün oldukça dengeli ve düzenli beslenmeli, her besin grubundan yeteri kadar tüketmeye özen göstermeliyiz .

Türkiye’de obezite yaşı giderek artıyor!

Türkiye’de obez olan kişilerin sayısı gitgide artıyor.

– Fast food tüketiminin artması ile birlikte küçük yaşta obeziteye yakalanma oranı da artıyor. Büyük şehirde yaşayan çocuklar da hareketsizlik ne birlikte gelen Fast food beslenme alışkanlığı obeziteye yakalanma oranını artırmaktadır.

 

Spor ve uyku :

Spor ve uyku düzenimizin sağlıklı yaşamamıza çok büyük bir katkısı vardır. İnsan hem dinç olur. Hem de kolay kolay eklem ağrısı çekmez, geç yaşlanır.

– Bol hareket etmeli düzenli uyumalı mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye Özen göstermeliyiz. Böylece obeziteye karşı kendimizi ve ailemizi ve çocuklarımızı koruyabiliriz. Mevsiminde tüketilen ürünler ile sağlığımıza dikkat etmeliyiz mevsiminde olmayan ürünleri kullanmamalı, dondurulmuş olan ürünlerden uzak durmaya Özen göstermeliyiz. Uyku saatlerimizi düzenlemek sağlıklı bir yaşam için atılması gereken adımların başında gelmektedir.

 

Alkol ve sigaradan uzak durmak:

– Alkol ve sigara tüketimini bırakmak sağlıklı bir yaşam için atılması gereken bir başka önemli husustur. Alkol ve sigara tüketimi vücudumuz için oldukça zararlıdır. Bütün hastalıkların anası olarak kabul edilen alkol organ yetmezlikleri nin en büyük sebebidir. sağlıklı bir yaşamı tercih etmek isteyen herkesin alkol ve sigara tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Alkol ve sigara cebimize hem de vücudumuza büyük zararlar vermektedir. Sağlıklı bir yaşam için mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak bir hayatı tercih etmeliyiz.

2 Yorumlar
  1. zafer diyor

    çok iyi

    1. Web Yazıları diyor

      teşekkürler zafer bey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.