Online Dosya Paylaşımı ve Depolama Servisleri

Online Dosya Paylaşımı ve Depolama Servisleri

Online dosya paylaşımı servisleri ile artık önemli dosyalarınızı bulutta tutabilir ve istediğiniz kişiye rahatlıkla gönderebilirsiniz.

İnternet kullanımının yaygınlaşması günümüz iş yapış şekillerini değiştirdiği gibi artık zaman ve mekan bağımsız olarak çalışmayı da sağlamaktadır. Özellikle internetin mobil aygıtlar üzerinden de kullanımının artması bu değişimi hızlandırmaktadır.

Google, Microsoft, Yandex gibi büyük oyuncuların yanında bir çok farklı firma da dosya paylaşımı ve depolama hizmeti vermektedir.

Online dosya paylaşım hizmetleri sayesinde eskiden bir belgenin bir yerden başka bir yere taşınması için kullanılan flash disk, harici HDD gibi ek donanımlara gereksinimi ortadan kaldırdığı gibi, hem de istenilen zamanda ve istenilen yerde dosya ve programlara erişim imkanı sağlamaktadır.

Bununla birlikte sundukları dosya paylaşım özellikleri ile mail ile gönderilemeyecek kadar büyük belgelerin paylaşımı da artık sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ayrıca sundukları masaüstü programları ve mobil aygıtlar için geliştirdikleri uygulamalar ile kullanımı kolay hizmet sunmaktadırlar.

Google Drive

Google’ın veri depolama servisi olan Google Drive 15 GB’a kadar ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Google Drive içerisinde Google Fotolar, GMail ve Drive’ın kendisi bulunmaktadır.

Ücretli en düşük paketinin fiyatı ise 100 GB alan aylık 5.79 TL’dir. Google Drive’ı telefonunuzdan, tabletinizden ve bilgisayarınızdan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.google.com/drive/

Box.Net

Ücretli ve ücretsiz hesap seçimi hem kişisel hem de kurumsal kullanım için uygundur. Ücretsiz hesabında 5 GB web alanı ve en fazla 25 MB dosya gönderim imkanı sunmaktadır.

Ayrıca mobil uygulamaları ile hemen her platformda rahatlı kullanılabilmektedir.

Web Sitesi: https://www.box.net

Dropbox

Ücretsiz hesabında 2 GB’lık kullanım alanı sunmaktadır. Ayrıca masaüstü uygulaması ile Windows/Linux ve MacOS sistemlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kullanımı kolay yapısı ile çok kısa sürede dosyalarınızı diğer kullanıcılar ile paylaşabilir ve önemli dosyalarınızı depolayabilirsiniz.

Web sitesi: http://www.dropbox.com

Windows OneDrive

Microsoft’un ürünü olan OneDrive, ücretsiz versiyonunda kullanıcılarına 25GB’lık alan sağlamaktadır.

Ayrıca Office Web Apps ile bilgisayarınızda Windows Office 2010 yüklü olmasa bile Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve OneNote belgeleri oluşturup, düzenlemeler yapıp, istediğiniz an paylaşabilirsiniz.

Web sitesi: https://onedrive.live.com

Yandex.Disk

Yandex’in veri depolama ve paylaşım servisidir. 10 GB’lık ücretsiz paketi ile hizmet vermektedir. Ek 10 GB’lık paketi aylık 1$, ek 100 GB’lık paketi aylık 2$’dır.

Masaüstü uygulaması ile bilgisayarlarınızdan rahatlıkla verilerinizi yedekler ve paylaşırsınız.

Web sitesi: https://disk.yandex.com.tr

Bunların dışında da dosya paylaşımı sunan çeşitli web siteleri bulunmaktadır. Bazı siteler sadece belirli bir süreliğine dosya indirme imkanı sunmaktadır. Dahili depolama servisleri bulunmamaktadır.

Diğer dosya depolama ve paylaşım siteleri;

Resim: pexels.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir