Mobil İşletim Sistemleri

  • Mobil
  • 10 ay önce
  • 1 dakika
  • 0
  • 354 Okunma
Mobil İşletim Sistemleri

Kullandığımız hemen her elektronik cihazın çalışması için bir sistemi bulunmaktadır. Telefon, tablet, akıllı saat ve diğer “akıllı” olarak adlandırılan cihazlarımız da buna dahil.

Günümüzde bu işletim sistemleri iPhone ve iPad’ler (Apple ürünleri) için iOS, Samsung, LG, Nexus, Casper, General Mobile vb. diğer sistemler için Android, Nokia serisi telefonlar için Windows Mobile‘dir.

Apple kendi çıkardığı cihazlara yine kendi bünyesinde geliştirdiği ve iOS ismini verdiği işletim sistemini kullanmaktadır. Şu aralar 10 versiyonu yayınlanan iOS’a Objective-C ve yine Apple tarafından geliştirilen Swift dili ile uygulama/oyun yazılır.

Android, Google bünyesinde geliştirilmektedir. Google 2005 yılında Android firmasını satın almıştır. Şu an 7.0 versiyonu yayındadır ve ücretsiz ve açık kod olduğundan bir çok telefon üreticisi cihazlarında Android işletim sistemini kullanır. Android işletim sistemine Java dili kullanılarak uygulama/oyun yazılır.

Windows Phone, Microsoft’un Nokia’yı satın almasından sonra Nokia Lumia başta olmak üzere çeşitli Nokia modellerinde kullanılan işletim sistemidir. Ancak Windows 10 ile birlikte tüm platformlar tek bir sistem altında toplanacak ve mobil işletim sisteminin adı da Windows 10 Mobil olarak anılmaktadır. C# başta olmak üzere çeşitli Visual tabanlı diller ile uygulama/oyun yazılır.

Swift, Java ve C# gibi ana dillerin yanında bir çok diğer dille de sistemlere uygun uygulama/oyun geliştirilir. Bu tarz sistemleri / dilleri zaman içerisinde blog içinde işleyeceğiz.

Yukarıda ki işletim sistemleri ana sistemlerdir. Bunların dışında FirefoxOS, Tizen, Sailfish ve Ubuntu Touch OS gibi çeşitli işletim sistemleri de bulunmaktadır. iOS, Android ve Microsoft’un popüler olmasının sebebi ise geliştiricilerinin sistemin çalışacağı telefonları da üretmesinden de kaynaklanmaktadır.

Ayrıca var olan pazar payları da işletim sistemlerinin yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR