İnternet Dünyasının Temel Kavramları Nelerdir?

  • İnternet
  • 11 ay önce
  • 1 dakika
  • 0
  • 335 Okunma
İnternet Dünyasının Temel Kavramları Nelerdir?

10 dakikada internet, web, domain, wifi gibi hemen her gün karşılaştırdığımız terimlerin anlamlarını öğrenelim.

Öncelikle internet ile başlayalım. İnternet tüm bu yapının genel adı. Telefon, bilgisayar ve diğer tüm cihazların birbiriyle kurduğu iletişimin adıdır. Yani birbirine bağlı cihazların birleşerek oluşturduğu ağların birleşmesi ile oluşturduğu yapıya denir.

Genelde net olarak adlandırılır. Bu arada internet INTERconnected NETworks (birbirine bağlı ağlar) teriminin kısaltmasıdır.

Peki Web nedir derseniz. Web internetin sahip olduğu servislerden biridir. Asıl adı World Wide Web’dir ve www ile gösterilir. İnternet üzerinden resim, yazı ve ses gibi materyallerin iletilmesinde www servisi gerekli yapıyı sunar. Yani girdiğimiz web sitelerin oluşmasını ve günümüzde ki gibi kullanılmasını WWW sağlamaktadır.

Web sitesi ise bu www servisi ile gelen bilgi ve dokümanların bilgisayar ekranında görüldüğü halidir.

Bilgisayar, telefon vb. cihazların ekranında web sitelerinin gösterilmesi için kullanılan programlara tarayıcı denir. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Internet Explorer günümüzün en çok kullanılan tarayıcılarıdır.

Domain ise, girdiğimiz web sitelerinin adıdır. Aslında her web sitesinin bir IP adresi vardır. Ama ip adresi ezberleme gibi bir şey olmayacağından domain yapısı kullanıma sunulmuştur.

E-mail adresi ise internet üzerinden insanların birbirleri ile iletişime geçmelerini sağlayan servistir. E-mail ile mesaj göndermek için kişilerin nerede olduğu önemli değildir. Kişiler istedikleri yerden e-maillerine ulaşabilirler.

Wifi, elimizde ki cihazın internete bağlanması için günümüzde telefon hattı, özel kablo hattı ve uydu hatları gerekmektedir. Bu hatlara da bağlanmak için modem adı verilen cihazlar gerekir.

Wifi ise bu modemler üzerinden kablosuz olarak internet yayını yapılmasıdır. Wifi desteği olan cihazlar ile de bu yayın üzerinden internete girilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR