Instagram’da İse Olur

Instagram’da İse Olur

Günümüzün popüler sosyal ağı olan Instagram’da yapılan paylaşımlara beğenilerimiz ne kadar kendimizi yansıtıyor. Normal hayatta kızacağımız, ayıp diye yaftalayacağımız  ya da alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklara sahip kişilerin paylaşımlarını instagram’da gördüğümüzde beğenerek gözardı mı ediyoruz?

2016 Ağustos ayında BETC Paris ve prodüksiyon şirketi Francine Framboise, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarına savaş açan Addict Aide için bir kampanya hazırladı.

Sürekli lüks ve gösteriş içindeki partilere katılan, aktif bir sosyal hayatı olduğu izlenimi veren sahte Fransız model Louise Delage’e adına bir Instagram hesabı oluşturdu.

Açılan bu hesap sadece 2 ay içerisinde neredeyse 80 bin takipçiye ulaştı. Paylaşılan 150 resme de on binlerce beğeni geldi. Hesap üzerinden paylaşılan fotoğraflarda sahte modelin elinde sürekli bir içki kadehi ya da şişesi olduğu görülüyor.

BETC, case study videosu hazırlamak için hesapta paylaşılan 150 fotoğraf ve videoyla Delage’nin elindeki içkilerin art arda yakın plan gösterildiği bir montaj çalışması yaptı ve videonun sonuna kalın harflerle “Yakın olduğunuz birinin bağımlılıklarını gözden kaçırmak kolay.” yazdı.

22 Eylül’de de hesap üzerinden yapılan paylaşımla da hesabın sahte olduğu ortaya çıktı.

Böylece Addict Aide BETC aracılığıyla yaptığı bu çalışmada, bağımlılıklara ve farkına varmadan beğenilen bağımlılığa ilişkin fotoğraflara dikkat çekmek için sahte bir Instagram hesabı yaratarak bir deney yapmış oldu.

Her ne kadar adı üzerinde sanal dünyada ki Sosyal Ağ olsa da burada yapılan paylaşımlar gerçek hayatın kendisidir. Özellik 18 yaş altında ki yakınlarımıza dikkat etmekte fayda var. Bunlar o kişi ile ilgili bize aslında hiç anlatamayacağı bilgiler verir.

Yakınlarımızın alkol, uyuşturucu ve sigara gibi bağımlılıklarını görmemizi, anlamamızı sağlayan bu sanal dünyadır.

Günümüz gençliği bu hesaplar üzerinden takip etmek ne kadar zor olsa da bu tarz deneysel çalışmalar sayesinde sosyal ağlar üzerinde aslında üzerinde durmamız gereken ya da daha dikkatli olmamız gereken konuları ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir