Gözlerimiz Fotoğraflarda Niçin Kırmızı Çıkar ?

0 38

Gözlerimiz niçin kırmızı çıkar fotoğraflarda hiç düşündünüz mü? Eminim hepinizin en az bir kaç tane fotoğrafı vardır böyle. Geceleri flaşla çekildiği zaman genellikle gözlerimiz kırmızı çıkar. Peki bu nasıl oluyor? ya da neden her zaman olmuyor?

Bu sorunun cevabı biraz anatomik yapımızla ilgilidir. Şöyle ki; gözümüz 3 ayrı tabakadan oluşmaktadır. En dıştaki tabaka en sert tabaka olup gözü dış etkenlerden korur, bu tabakaya göz akı da denir. İkinci tabaka ortasında göz bebeğimiz olan kan damarlarından oluşan damar tabakadır. Üçüncü ve son tabaka ise retinadır. Retina, ışığa duyarlı kılcal damarlardan oluşur.

Kediköpek gibi hayvanların retinalarında ise ayna özelliği bulunan bir tabaka vardır. Bu nedenle gece bu hayvanların gözlerine ışık tutarsanız parladıklarını görebilirsiniz.

Fotoğraf makinelerinde kullanılan flaş çok güçlü bir ışık yansıtır bu hıza göz bebeklerimiz yetişemez ve yeterince küçülemez. Yeterince küçülemeyince de yansıtılan bu ışık retinaya ulaşır ve kılcal damarların görüntüsü ortaya çıkar. İşte fotoğraflarda gördüğümüz kırmızı gözler kılcal damarlarımızdan kaynaklanmaktadır.

Gözlerimizin Fotoğraflarda Kırmızı Çıkmasına Engel Olunamaz mı?

Bu sorun nedeniyle bir çok geliştirme yapılmış, kırmızılığı giderecek fonksiyonlar makinelere eklenmiştir. Bunun dışında flaş iki kademeli hale getirilmiştir. İlkinde göz bebeğinin küçülerek zaman kazanması sağlanır, ikincisinde fotoğraf çekilir böylece göz bebeği hazırlıksız yakalanmamış olur.

Bir başka önlem de ortamdaki tüm ışıkların açılarak göz bebeğinin önceden küçülmesinin sağlanmasıdır. Profesyonel çekimlerde bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için flaş ve objektif birbirine yakın bulundurulmaz küçük makinelerde böyle bir imkan tabi ki mevcut değildir. Mesafe maksimum bir kaç santim olabilir.

Son olarak gündüzleri böyle bir sorun olmamasının nedenine gelelim; gündüz, gece gibi karanlık olmadığı için gözümüze her yerden ışık gelmektedir ve göz bebeklerimiz hazırlıksız yakalanmamaktadır dolayısıyla fotoğraflarımızda her hangi bir sorun ile karşılaşmamaktayız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.