Facebook Üzerinden Ürün Satışı Yapmak

Facebook Üzerinden Ürün Satışı Yapmak

Facebook son dönemde yaptığı yeniliklerle artık ürün satışı yapabileceğimiz bir platform oluyor.

Facebook iş dünyasına olan yakınlaşmasını daha da artırmak istiyor. Bu bağlamda Facebook Dükkan uygulaması ile bir adım atan Facebook artık yemek siparişi verebileceğiniz, sinema bileti alabileceğiniz, eve tesisatçı çağırabileceğiniz bir platform olmaya doğru ilerliyor.

Facebook ve Ticaret

Facebook ay başında tanıttığı Facebook Marketplace uygulaması ile kişilerin birbirleri arasında ürün satışı yapmalarına olanak sağlamıştı.

Bu sayede tüm ikinci el ürün satışı gerçekleştirilen site ve uygulamalara rakip olan Facebook elinde ki kullanıcıların gücünü kullanarak bu kulvarda öne çıkmaya çalışıyor.

Facebook Marketplace henüz Türkiye’de kullanımda değil. Facebook Marketplace şimdilik Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda için iOS / Android mobil uygulamalar için kullanıma açık.

Kısa sürede tüm ülkelerde yayınlanması bekleniyor.

Facebook Marketplace, konum verisini de kullanan yeni özellik sayesinde size en yakın satıcıların ilanlarını listeliyor. Ürünü beğenip satın almak istediğinizde satıcı ile Messenger üzerinden iletişime geçiyorsunuz.

Şu an için Facebook üzerinden ödeme yapılamıyor fakat yakın zamanda bu özellik Marketplace’e eklenecektir.

Ayrıca var olan ürün satış grupları sayesinde de Facebook bir süredir kişiler arası ticaretin gerçekleşmesini sağlamaktaydı. Ancak Facebook Marketplace’i ile kişiler arasında ki ticareti bir kademe daha ile ileriye götürmeye çalışıyor.

Facebook’un bu çalışmaları bireyler için olsa da firmalar için yapacağı çalışmalar ticaret merkezi olma yönünde ki hedeflerine ulaşmasına daha da fazla etki sağlayacaktır.

Facebook Dükkan ile iş dünyasının bir bölümüne yakınlaşan Facebook, kullanıcılarını iş dünyasıyla buluşturma çabaları çerçevesinde, bu haftadan itibaren ABD’de sitesini kullananlara yeni imkanlar sunduğunu açıkladı.

Kullanıcılar artık Facebook sayfaları üzerinden direk olarak firmalar ile ürün / hizmet alımı gerçekleştirecek.

Kullanıcılar Facebook sayfaları üzerinden eve pizza ya da herhangi bir başka yemek siparişi verebilecek, sinema bileti alabilecek, kuaförden randevu alabilecek ya da muslukçudan tamir için fiyat alabilecek.

Firmalar içinde sadece takipçi kazanma merkezi olmadan bir adım öteye giden bu hamlesi ile Facebook yerel küçük esnafı da platformunda tutmaya bir adım daha yaklaşıyor.

Facebook Dükkan ile başladığımız bu yazı dizimize Facebook Ürün Grupları ile devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir