Elektronik Ticarete Başlarken

Elektronik Ticarete Başlarken

Elektronik ticaret, doğru kullanıldığında günümüzün en önemli ticaret ortamıdır.

E-ticarete Başlamak yazımızda dikkat edilmesi gereken konular hakkında kısa bilgiler vermiştik. Şimdi yazımızı biraz daha detaylandırarak devam ediyoruz.

İnternet hayatımızın her alanına girmeye başladığından beri artık iş yapış şekillerini de değiştirmeye başladı. Eskisi gibi artık bir iş yeri açıp içine malzemeleri koyup satış yapmak yerine bir masa bir sandalye ve bilgisayar ile depo bile tutmadan internet üzerinden ürün satışı gerçekleştirmek oldukça sıradan bir şeymiş gibi kabul edilir oldu.

E-Ticarete Başlamak

İnternet üzerinden bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmek için çok çeşitli yollar vardır. Bunlardan biri, şirket olup kendi adınızla satış gerçekleştirebileceğiniz elektronik ticaret sitesi açmak olduğu gibi çeşitli pazar yerlerinde mağaza açarak satış yapabileceğiniz ortamlara kadar oldukça geniş bir yelpazededir.

Ancak hangi satış kanalını seçerseniz seçin unutmamanız gereken çeşitli kurallar vardır. Özellikle bir elektronik ticaret sitesi açmadan önce çok iyi planlama yapmanız gerekmektedir. Çünkü şu zamanda piyasada oldukça büyük rakipler olduğu gibi sizin alanınızda yeni bir rakibin çıkması da oldukça hızlı olacaktır.

Ürün satışı gerçekleştirmek için elektronik ticaret sitesi ile normal bir yer tutup orada ürünlerinizin satışını gerçekleştirmek arasında hiç bir fark yoktur. Tek fark müşterilerinizin birinde fiziksel mağazanıza gelmeden oturdukları yerden ürünlerini alması, diğerinde mağazanızı gezerek almak istediği ürünün parasını verip ürününü almasıdır.

Günümüzde bir çok ürün grubunda satış yapan çok büyük internet siteleri var. Bunlara rakip olmak için bir site açmak istiyorsanız elinizde büyük bir sermaye olması gerektiğini unutmayın. Daha niş alanlara yönelmek, tek bir ürün grubuna yönelmek (örnek: sadece küçük mutfak ürünleri satmak, sadece baskül satmak, sadece araç lastiği satmak vb.) daha kazançlı ve daha seçilebilir bir mağaza olmanızı kolaylaştırır.

Elektronik Ticarette Dikkat Edilecek Konular

Yine de kulak arkası edilmemesi gereken bir kaç maddeyi sıralamak gerekirse;

 • Gerçekten kendinize özgü bir mağazanın olması gerektiğine mi yoksa diğer sitelerin altında (Gitti Gidiyor, Hepsi Burada’nın dükkanları vb.) dükkan açmanın mı yeterli olduğunu karar verin.
 • Kendinize özgü bir mağaza açacaksanız, ilk önce hazır elektronik ticaret yazılımlarını test edin. Bu yazılımlar o kadar gelişti ki çok farklı bir şey aramıyorsanız bir çok maliyetten de kurtularak hızlı bir şekilde sitenizi açabilirsiniz.
 • Fatura kesin, ürünle birlikte fatura gönderimini yapın. Unutmayın siz sadece internet üzerinden satış yapan bir firma olsanız da kayıtlara göre var olan bir şirketseniz ve müşterileriniz aldıkları ürünlere ait faturalarını görmek isterler.
 • Stok yönetiminizi çok iyi yapın. Stok’ta olmayan bir ürünü satışa sunmayın. Ürün tedariği kısmı sitenizin ayakta kalması için oldukça önemlidir. Siparişlerinizi aynı gün kargoya vermeniz müşterilerinizi oldukça mutlu kılacaktır. Eğer ürününüz stokta yoksa kaç gün içerisinde kargoya verileceğini açıkça belirtin.
 • Yardım bölümünüz mümkün olduğu kadar detaylı ama bir o kadar da kullanımı kolay olsun. Ürün iade ve değiştirme koşulları ile garanti koşullarınız her yerden ulaşılabilir olsun. Her ürün sayfanız da ürüne ait koşulları açıkça belirtin.
 • İletişim bilgileriniz görünür ya da kolay erişebilir bir yerde olsun. Her zaman cevap verilebilecek bir telefon numarasını görünür bir yere koyun. Her ne kadar işiniz internet üzerinden de olsa telefon ile konuşmak, bir ses duymak müşterilerinizi oldukça memnun edecektir.
 • Bir ürünü satınca müşteriyle olan tüm bağlarınızı koparmayın. Ama müşteri her an rahatsız ederek kendinizden nefret ettirmeyin. Şunu unutmayın sizden bir ürün almış ve ürününü kullanmaya başlamış kişiye yeni bir ürün satmanız ilk defa bir ürün alacak müşteri bulmaktan daha kolay ve daha az maliyetlidir.
 • İnternet’ten alınacak bir ürünün ucuz olması gerektiği görüşünü unutmayın. İnternet üzerinden bir ürünün fiyatını araştırmak artık daha kolay. Kar marşınızı fazla eritmeden mümkün olduğunca düşük fiyat firmaya çalışın.
 • Her 1000 ziyaretçiden 100’ünün alışveriş yapacağı hayaliyle yaşamayın. Sitenizi ziyaret eden herkes ürün almak için sitenize gelmiyor. Bazıları ürün ile ilgili bilgi almak için gelirken bazıları sadece ürünün fiyatına bakmak için geliyordur.
 • Ödeme yöntemlerinizi iyi yönetin. Kredi kartı komisyon oranları ile kapıda ödeme sisteminde ki komisyonlarını iyi hesaplayın. Karınızı bunlara harcamayın. Bankalarla pazarlığınızı sıkı yapın.
 • Alışverişi tamamlama işlemini mümkün olduğu kadar kısa adımda halledin. Bir ürün satmak için müşterinizi 8-10 sayfa gezdirtmeyin, ödeme sayfasına kolay erişim sağlayın. Kasaya ulaşmak ne kadar uzun olursa üründen vazgeçmek o kadar hızlı olur.
 • Kredi kartı bilgilerini kaydetmeyin. Bir çok kişi tarafından halen internet üzerinden alışverişin riskli olduğu düşünülürse kredi kartı bilgilerini kayıt etmemeniz ve bunu müşterilerinize iletmeniz size yardımcı olacaktır.
 • Mümkünse site üzerinden canlı destek hattı kullanın. Canlı destek hattı müşterinizin karşılaşacağı her türlü hata/istek ve şikayete en kısa sürede müdehale etmenizi sağlar.
 • Ürün ile ilgili detaylı bilgi verin. Ürünü tek bir resim ile geçiştirmeyin. Ürün detay sayfalarınızı iyi tasarlayın. Müşterilerden gelen bildirimlere göre sayfanızı düzenleyin.
 • Açıldığınız ilk günden itibaren satış yapacağınızı hayal etmeyin. Bu hiç bir işte mümkün değildir. Belli bir süre test edileceğinizi unutmayın.
 • Burası sanal alem, ne olacak demeyin. Gerçeğinden hiç bir farkı olmadığını unutmayın. Şu zamanda sanal alemde adınızın çıkması gerçek alemden daha tehlikeli bir hal alabilir. Müşterileriniz tüm bölge olacağı için herkes tarafından duyulma olasılığınız oldukça yüksektir.
 • Mail ile pazarlama sizin en önemli aracınızdır. Kullanmayı iyi öğrenin. Yeni çıkan yasaya göre spam artık suç. Spam mail göndermeyin. Ancak mail listenize üye olan müşterilerinize göndereceğiniz maillerin tasarımını iyi yapın/yaptırın. Mail olayı ayrı bir iş koludur, profesyonellerle çalışmaya özen gösterin.
 • İnternet üzerinden kendinizi iyi takip edin. Hakkınızda neler söyleniyor öğrenin. İnternet üzerinden kelimeye göre içerik takip listesi oluşturabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Bunlardan birini veya bir kaçını kullanın ve hakkınız da yazılanlardan haberdar olun.
 • Sitenizin kullanışlılığını kontrol edin. Testler yapın. Mümkünse profesyonel ekipten yardım alın. Web sitenizi tasarlarken standartların dışına çıkmayın. Hemen her tarayıcıda çalışacak şekilde olmasına özen gösterin. Kod hatalarını en az düzeyde tutmaya çalışın. Bu konular hakkında bilginiz yoksa mutlaka yardım alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir