Elektronik Ticaret Siteleri İçin Online Ödeme Sistemleri

Elektronik Ticaret Siteleri İçin Online Ödeme Sistemleri

Online ödeme sistemleri elektronik ticaret sitelerinin en önemli adımlarından biridir. Doğru ayarlanmış bir ödeme sistemi siteye artı puan kazandırır.

Elektronik ticaret siteleri için en önemli adımlardan biri, satılan ürün veya hizmetlerin bedellerinin ne şekilde ödeneceğinin ayarlanmasıdır.

Yapılan işlemler sonucunda hem alıcıya en uygun ödeme yapısını kullandırarak en iyi fiyattan satışı gerçekleştirmek, hem de web sitesi sahibine ürün satışından elde edeceği kârı ödeme sistemleri için kullanılan aracı kurumlarda eritmeden en iyi kârı elde etmek gerekir.

Online Ödeme Sistemleri

Elektronik ticaret sitesi sahiplerinin ödeme sistemleri için kullanabilecekleri 4 farklı yöntem vardır.

Bunlar;

  • havale ile ödeme,
  • kapıda ödeme,
  • kredi kartı ile ödeme ve
  • yan ödeme sistemleri ile ödeme.

Havale İle Ödeme

Havale ile ödeme sistemi, hem ürün alan hem de ürün satan taraflar için kullanımı en kolay sistemdir. Kullanıcı almak istediği ürünün fatura bedelini direk satıcının banka hesap numarasına göndererek ödeme işlemini gerçekleştirmiş olur.

Havale ile ödeme sisteminde işlem sonucunda doğacak tüm havale ve EFT masrafları kullanıcılar tarafından karşılanmaktadır.

Havale ile ödeme sisteminde kullanıcılara işlem numarası verilmesi ve havale açıklama kısmında bu işlem numarasının yazılması firma tarafından havalenin alındı bilgisinin ve ürün gönderim işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Kullanıcılar ilk defa karşılaştıkları bir site ile ilgili güven sorunu yaşayacakları için havale ile ödeme sistemini ilk olarak seçmekten çekinirler. Müşteri ürünü almadan ödemesini yaptığı için ürünün gelip gelmemesi riskini kendisi karşılamış olur. Ancak yapılan bir-iki alışveriş sonrası kazanılan güvenle birlikte özellikle kredi kartı kullanmayan müşteriler için en iyi ödeme yöntemlerden biri olabilmektedir.

Kapıda Nakit ve Kredi Kartı İle Ödeme

Kapıda ödeme sistemi, internet üzerinden ürün almak isteyen kullanıcıların kendileri için en güvenli yöntem olarak seçtiği ödeme sistemidir. Alınan ürünlere ait ödeme, ürünlerin kargo firması aracılığıyla teslimatın gerçekleştirildiği zaman yapılmaktadır. Müşteriler bu sayede hem almak istedikleri ürünü ellerine alıp kontrol etmektedirler, hem de fiyatını direk ödeyerek önceden ödeme yapma gereği duymazlar.

Yeni kurulmuş elektronik ticaret siteleri için güven sorunu yaşayan/yaşayacak müşterilerine yönelik en önemli ödeme sistemidir. Her ne kadar ürünün müşteri tarafından kabul edilip ödemesinin gerçekleştirileceğine dair riskler e-ticaret sitesine ait olsa da özellikle ilk müşteriler için gözardı edilmemesi gereken ödeme yapısıdır.

E-ticaret siteniz de kapıda ödeme sistemini kullanabilmek için ilgili kargo firması ile ödemelerin teslimat esnasında alınacağına dair bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Örneğin Yurtiçi Kargo ile kapıda ödeme sistemini kullanmak istiyorsanız Yurtiçi Kargo’nun Tahsilatlı Gönderi Hizmet sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Hizmetle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ancak kapıda ödeme sisteminde alınan komisyon ve ürün gönderimi için doğacak kargo masrafları ürün için ödenen toplam fiyatı yukarı çekebilmektedir. Bu yüzden ödeme sistemine ait komisyon bedellerinin iyice hesaplanması ve ürün fiyatlarına yansıtılıp, yansıtılmaması hususunda iyi karar verilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı İle Ödeme

Kredi kartı ile ödeme sistemi, müşterilerin sahip oldukları kredi kartları ile web sitesi üzerinden satın aldıkları ürünlere ait ödemeyi gerçekleştirdiği sistemdir.

Kredi kartı ile ödeme sistemini kurmak için elektronik ticaret sitesi tarafından güvenli bir alan oluşturulmalı ve kredi kartı işlemleri bu güvenli alanda gerçekleştirilmelidir. Bunun için elektronik ticaret siteleri sistemlerine SSL sertifikalarından yüklemeli ve gerekli işlemler bu şekilde gerçekleştirmelidir.

3D Secure ödeme ve normal sanal pos ile ödeme olmak üzere 2 türlü kredi kartı ile ödeme yapısı bulunmaktadır. Günümüzde her ne kadar e-ticaret siteleri alış verişten vazgeçilme oranını artırdığı düşünüldüğü için 3D ile ödeme sistemini kullanmak istemeseler de satış sonrası işlemler açısından da en sağlıklı ve satıcıyı da koruyan yöntemdir.

BDDK Onaylı Ödeme Hizmeti Veren Firmalar

Yan ödeme sistemleri, farklı web sitelerinin oluşturduğu ödeme yapısı üzerinden ödeme işleminin gerçekleştirildiği sistemdir.

BDDK’nın getirdiği kurallar neticesinde her servis ülkemizde hizmet vermemektedir. Bunun sonucu olarak PayPal, 2Checkout gibi servislerin ülkemizden çekildiği haberleri kısa süre önce yayınlanmıştı.

Ülkemize hizmet veren ödeme servisleri; iyzico, payu, paytr, hepsipay, papara, Bkm Express, Pay Net, Türk Pos gibi çeşitli kuruluşlardır.

Kullanacağınız aracı ödeme sisteminin BDDK tarafından onaylı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir