08-09 Ekim 2016 Dropbox, Google Drive ve Github Erişim Engeli

  • İnternet
  • 10 ay önce
  • 2 dakika
  • 0
  • 363 Okunma
08-09 Ekim 2016 Dropbox, Google Drive ve Github Erişim Engeli

08 Ekim 2016 tarihinde, öğle saatlerinde Twitter ve Facebook başta olmak üzere çeşitli sosyal ağlarda ki farklı kişilerden Dropbox’a girilemediğine dair mesajlar atılmaya başlandı.

Bir kaç saat içerisinde olayın nedeni açığa çıktı. Redhack isimli hacker grubunun Dropbox üzerinden bazı dosyaları paylaştığının ortaya çıkması sonucu erişim engelleme kararının alındığı anlaşıldı.

Dropbox’ın engellenmesinden sonra, aynı dosyaların Google Drive üzerinden de paylaşıldığının anlaşılması üzerine gün içerisinde Google Drive’a da erişim engelleme kararının alındığı ortaya çıktı.

Konuya ilişkin ortaya atılan iddiaya göre Redhack, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-mail hesabını hackledi ve içeriğini bu servisler üzerinden paylaşmaya başladı. Bu nedenle Google Drive ve Dropbox’a tedbir amaçlı erişim engeli getirildiği iddia ediliyor.

Google Drive erişim engeli daha sonra geri alınsa da Dropbox’a erişim engeli halen devam etmektedir.

09 Ekim 2016 tarihinde de aynı gerekçelere dayanarak Github’a da engelleme getirildi.

Dropbox ve Google Drive bulut depolama sistemidir. Türkiye’de de hem bireysel hem de kurumsal müşterileri olan bu servisler üzerinden dosya paylaşımı yapılmaktadır. Bu sayede istenilen zaman ve mekan da internet erişiminin olduğu her an dosyalara erişmek mümkün olmaktadır.

Github ise yazılım geliştiricilerin kodlarını paylaştıkları bir platformdur. Günümüzün en popüler yazılım sürümlerini yönetimi sistemi olan Git’in yönetim arayüzü olarak çalışan Github üzerinden yazılım geliştiriciler çalışmalarını rahatlıkla zaman ve mekan bağımsız olarak yürütmektedirler.

Github ve Dropbox’a erişmek için DNS ayarlarını değiştirmek de yetmiyor. VPN servislerini kullanarak bulut sistemlerine erişim sağlanabiliyor.

VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişilir. Sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Kısacası VPN, internet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bağlantı çeşididir.

Çalışmalarınıza devam edebilmeniz için tarayıcı tabanlı olan ZenMate ya da TunnelBear VPN servislerini kullanabilirsiniz. Bu servislerin ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Ancak daha kaliteli hizmet almak için ücretli servislerini satın alabilirsiniz.

Zenmate ve TunnelBear’in mobil uygulamaları da bulunmaktadır. Telefon ve tabletlerinize kurarak erişim sağlayabilirsiniz.

Servislere erişmeye çalışan kişiler herhangi bir karar sayfasına ulaşmamaktadır. Bağlantı hatası almaktadırlar.

Konuyla ilişkin ortaya çıkacak haberlere göre içeriği güncellemeye devam edeceğiz.

Güncelleme:

11 Ekim itibari ile Github ve Dropbox’a erişim engeli kaldırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir